Nie w każdym przypadku ochrona obiektów pozostaje w gestii jego zarządcy. Niektóre obszary i budynki są bowiem objęte obowiązkową ochroną. W tym artykule poznasz obszary i obiekty podlegające obowiązkowej ochronie i dowiesz, jak powinno wyglądać zabezpieczenie obiektów objętych obowiązkową ochroną.
Ochrona obiektów podlegających obowiązkowej ochronie – podstawa prawa
Obowiązkowa ochrona obiektów określona jest w artykule 5. rozdziału 2. Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia. Mówi on o tym, że:
Obszary, obiekty, urządzenia i transporty ważne dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa podlegają obowiązkowej ochronie przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne.
Ustawa określa także metody i zakres środków ochrony, w tym środków przymusu bezpośredniego, jakie mogą być stosowane w ramach zabezpieczenia budynków objętych bezpośrednią ochroną.
Zobacz naszą ofertę: Systemy zabezpieczeń budynków Wrocław
Jakie możemy wymienić obszary i obiekty podlegające obowiązkowej ochronie?
Pełna lista obiektów objętych obowiązkową ochroną została ujęta w artykule 5. punkt 2. rozdziału 1. Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia. Wymieniając obszary i obiekty podlegające obowiązkowej ochronie, należy wymienić:
- obiekty krytyczne dla obronności państwa – m.in. zakłady produkcji uzbrojenia, magazyny uzbrojenia czy zakłady naukowo-badawcze, prowadzące prace na rzecz doskonalenia uzbrojenia armii;
- obiekty ochrony interesu gospodarczego – zalicza się do nich np. banki, porty morskie i lotnicze oraz zakłady wydobycia surowców mineralnych;
- obiekty bezpieczeństwa publicznego – mowa tu m.in. o elektrowniach, ciepłowniach, wodociągach, zakładach ujęcia wody, rafineriach, zakładach telekomunikacyjnych oraz budynkach należących do firm zarządzających tymi obiektami;
- obiekty ochrony ważnych interesów państwa – np. obiekty i urządzenia telekomunikacyjne, zakłady o unikalnej produkcji czy muzea i archiwa przechowujące dobra kultury narodowej;
- obiekty infrastruktury krytycznej – m.in. linie kolejowe, mosty, tunele;
- zakłady gromadzące materiały niebezpieczne – m.in. materiały jądrowe, odpady promieniotwórcze, chemiczne, odurzające, toksyczne.
Zobacz naszą ofertę: Patrole interwencje ochrony
Dlaczego ustawa przewiduje obowiązkową ochronę obiektów?
Obowiązkowa ochrona obiektów dotyczy infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności działania państwa w zakresie społecznym i ekonomicznym. Obiekt podlegający obowiązkowej ochronie musi być maksymalnie zabezpieczony, aby w wyniku potencjalnych zdarzeń, takich jak katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne, akty wandalizmu czy wypadki transportowe, nie doszło do zakłócenia porządku publicznego, funkcjonowania społeczeństwa, utraty mienia o znaczeniu historycznym czy luk w bezpieczeństwie narodowym.
Jak wygląda ochrona obiektów podlegających obowiązkowej ochronie?
Ochrona obiektów podlegających obowiązkowej ochronie musi obejmować możliwie jak najskuteczniejsze i jak najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i organizacyjne. W zależności od typu obiektu i potencjalnych zagrożeń najskuteczniejszą ochronę zapewniają indywidualne projekty zabezpieczeń. Do środków ochrony, stosowanych na obszarach i w obiektach objętych obowiązkową ochroną, należą np.:
- systemy monitoringu wizyjnego;
- systemy kontroli dostępu, chroniące przed nieautoryzowanym dostępem do wybranych obszarów;
- systemy alarmowe z możliwością integracji z innymi systemami neutralizacji zagrożenia, np. systemami przeciwpożarowymi czy wykrywania toksycznych lub wybuchowych gazów;
- ochrona perymetryczna, zabezpieczająca przed niepożądanych wtargnięciem na teren obiektu;
- ochrona fizyczna obiektów, zapewniona przez wykwalifikowanych pracowników ochrony.
Plan ochrony obiektu objętego obowiązkową ochroną
Ustawa o ochronie osób i mienia przewiduje również obowiązek sporządzenia planu ochrony obiektu dla obiektów i obszarów podlegających obowiązkowej ochronie. Plan ochron obiektu jest dokumentem, w którym szczegółowo rozpisuje się procedury bezpieczeństwa i działania zapobiegające ewentualnym ryzykom wynikającym z zaistniałych zdarzeń.
Do sporządzenia planu ochrony obiektu zobowiązany jest kierownik jednostki zarządzającej danym obiektem lub osoba przez niego upoważniona. Plan musi zostać uzgodniony z komendantem wojewódzkim Policji właściwym dla danego rejonu, a w przypadku obiektów narażonych na akty terrorystyczne także z dyrektorem delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Wszelkie możliwości skutecznej ochrony obiektów objętych obowiązkową ochroną posiada Agencja Ochrony Delta Security z Wrocławia.